PŘEDNÁŠEJÍCÍ ZAHRADA DNES | 27. 3. 2014 | 9:00 – 15:00

Jana Pyšková

Ing. Jana Pyšková

autorizovaná krajinářská architektka – janapyskova@volny.cz

Od roku 1994 praktikuje samostatně jako zahradní architektka, spolupracující s řadou soukromých klientů i architektonických atelierů (privátní, korporátní i veřejná zeleň). Kromě projekční činnosti také přednáší a publikuje v odborných i populárních časopisech. Její zájem se soustředí nejen na perfektní práci s rostlinami a dokonalý zahradní detail a precizní provedení, ale také na komunikaci s lidmi – zákazníky, uživateli, náhodnými návštěvníky. Její zájmy jsou úzce propojené s profesí – cestuje, navštěvuje na svých cestách města a jejich veřejná prostranství, parky, zahrady, ale inspiruje se i přírodou. Velkou inspirací pro ni je Anglie, Francie, Spojené státy a Nový Zéland. Několik odborných exkurzí do zahraničí i připravila a vedla. I volný čas ráda tráví s lidmi – při sportu, hudbě, diskusemi…

Martina Sarvašová

Ing. Martina Sarvašová

zahradní architekt – www.flera.cz

Zahradu vnímám jako součást krajiny, o které přemýšlím, přednáším, tvořím ji a tu městskou i aktivně zkoumám.

Nemám ráda trojúhelníky, tzv. „(ne)moderní“ architekturu a promarněné šance. Nebaví mně stereotypy v tvorbě a ani v myšlení. Mám ráda stabilitu a vyváženost prostoru, miluji stínomilné záhony a taky břízy.

Ferdinand Leffler

Ing. Ferdinand Leffler

zahradní architekt – www.flera.cz

Vystudoval jsem obor Okrasné zahradní inženýrství v kombinaci s Krajinným inženýrstvím na pražské zemědělské univerzitě. Od roku 2001 projektuji a řídím realizace zahradních a parkových úprav. V průběhu studia jsem dost cestoval a využil možnosti zblízka se seznámit s krajinnou architekturou Britských ostrovů, různorodou tvorbou řešení zahradních prostor kolegů v Kanadě a USA.

Architektura je pro mě v první řadě vnímání potřeb jejího budoucího uživatele. První otázkou je- kdo a jak bude v zahradě žít? Jaké jsou Vaše zvyky, co si z hloubi duše přejete. V jaké zahradě jste vyrůstali? Chcete se dotýkat, ochutnávat anebo se jen koukat? Jaké vůně a barvy jsou Vám příjemné? Chcete klid a soukromí a nebo si se svým sousedem občas rádi pohovoříte přes plot?

Zamysleme se nad tím, co nám může a umí zahrada dát, pojďme se soustředit, nepospíchat a důkladně si celým procesem projdeme. Uvidíte, že to bude stát za to!

Ondřej Fous

Ing. Ondřej Fous

zahradní architekt – pereny@email.cz

Zahradnímu designu se věnuji od roku 1994. Od prvních renovací zapomenutých zahrádek přes vilky a vily až k novostavbám v územích spjatých s krajinným měřítkem. Studoval jsem Střední zahradnickou školu v Mělníku, následně obor Zahradní a krajinářská architektura na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Lednici na Moravě.

Jsem aktivním členem Českého spolku perenářů, uskupení usilujícího o podporu kultury zahradních květin. Od roku 2007 se snažím o záchranu historického zahradnictví v zahradě při zámku Ctěnice. Spolupracuji také na rozvoji květnice zámeckého parku ve Mcelích. Příležitostně přednáším zahradnické veřejnosti, studentstvu a zahrádkářům. Pocházím ze zahradnické rodiny a starého selského rodu.

Tereza Kvítková

Ing. Tereza Kvítková

zahradní architekt – www.kvitkovaberan.cz

Tereza je spolu s Vítkem zakladatelkou ateliéru KVÍTKOVÁ BERAN. Rostlinám se věnovala již odmalička na zahradě rodičů, kde se na svém experimentálním záhonku snažila zkřížit sasanku s tulipánem. K vlastnímu oboru ji ale přivedl čistý zájem o přírodu a floristiku. Vystudovala Střední zahradnickou školu v Mělníku, následně obor Zahradní a krajinářské architektury na lednické Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity.

Při studiích měla možnost nasbírat další zkušenosti v belgickém květinářství Metamorphosis, ve Švýcarsku, na Birminghamské botanické zahradě a na studiích ve Finsku. Po pracovní zkušenosti v Atelieru Schlitz začala spolupracovat s firmou Flera a po ročním inspirativním pobytu na Novém Zélandu se rozhodla pro založení vlastního atelieru.

Dlouhodobě ji zajímá problematika pěstování trvalek a cibulovin, přírodě blízkých prvků v zahradách a všeobecně nové trendy. Sama svoji vlastní zahradu zatím nemá, a proto každá z jejích zahrad nese něco z ní samé a z jejích snů. V současnosti se mimo jiné začíná věnovat spolupráci s neziskovým sektorem. Má ráda knihy, pohyb, hudbu, chytrý design a ze všeho nejvíc přírodu, která tohle všechno vlastně nabízí.